Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nasz zespół powstał w Czerwonej Wodzie w 1996 roku. Inicjatorem jego założenia był Alfred Janicki, swojej pomocy udzielała również Janina Kramarzewska (ekspatrianci z Kresów Wschodnich). Początkowa działalność zespołu polegała na organizacji wspólnych spotkań. Ich celem były próby odtworzenia słów i melodii pieśni "przywiezionych" z Kresów oraz wspomnienia życia - jak mówili pierwsi członkowie zespołu - "po tamtej stronie Buga".

Pierwszy występ przed publicznością zorganizowano w 1996 r. w Węglińcu, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas uroczystej sesji Urzędu Gminy i Miasta. W ciągu swojej działalności skład zespołu się zmieniał. Opuszczały nas osoby starsze, dołączały do nas młodsze - często krewni ekspatriantów. W 2006 roku zmieniliśmy nazwę na "Podolanie" (wcześniejsza nazwa "Podolanki"). Wówczas kierownikiem została Halina Nakonieczna, a instruktorem muzycznym Mariusz Kutrowski. Obecnie działamy przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Węglińcu.NASZE CELE:

  •  kultywowanie i przekazywanie tradycji i zwyczajów, przywiezionych przez rodzimych mieszkańców Podola, aby zapewnić ciągłość w przekazie oraz uchronić te wartości od zapomnienia. Dzięki swojej działalności staramy się przyczyniać do ocalenia pewnej części niematerialnego dziedzictwa kultury, które bez takich inicjatyw może bezpowrotnie zaniknąć;
  • działalność artystyczna (śpiewanie i granie pieśni i piosenek) - prezentowanie przed publicznością własnego programu. Przygotowując się do występów scenicznych, zwracamy uwagę na przekazanie autentycznych treści i form dawnego folkloru. Korzystamy przy tym z materiałów źródłowych oraz ze wspomnień żyjących jeszcze najstarszych mieszkańców;
  • działalność "kulinarna" - przygotowujemy tradycyjne potrawy kresowe, których receptury stworzyli przodkowie mieszkający jeszcze na Kresach Wschodnich. Potrawy przeznaczone są do degustacji w czasie organizowanych konkursów, przeglądów i uroczystości, w których bierzemy udział. W ciągu swojej działalności uczestniczymy w spotkaniach organizowanych cyklicznie, jak i sporadycznie. 
 Copyright © 2024 Podolanie  Rights Reserved.